Avia

Avia A31

Klikněte na obrázek

V čem je tato automobilka rozhodně unikátní a zajímavá? Je to v tom, že se jedná o českého výrobce. A to nikoliv osobních, ale nákladních automobilů. To ale není jediným zajímavým unikátem, jelikož stejně tak nesmíme zapomenout na fakt, že v minulosti se nejednalo o výrobce automobilů, ale letadel. A to až do roku 1919, kdy se definitivně rozhodlo, že ze segmentu letadel se firma bude věnovat segmentu automobilů. Nutno také říci, že dnes už se nejedná o samostatnou automobilku, která by dále v naší zemi oficiálně produkovala, pod svým původním jménem. Přesto se to plánuje.

Řada změn ve struktuře

Musíme říci, že automobilka Avia si během své podnikatelské éry prošla celou řadou zajímavých a unikátních změn. Jelikož o ni byl poměrně zajímavý zájem, přicházely ze světa různé nabídky. Příkladem byl třeba zájem automobilky Renault, stejně jako zájem automobilky Mercedes Benz. Poměrně zajímavý přelom byl spojený s rokem 1995, kdy firmu koupila společnost z Koreji, a následný název automobilky byl Daewoo Avia. Ani tím to ale nekončilo, jelikož následně to byli Indové a potom zpět Česká republika. Dnes se stále aktivněji mluví o obnovení výroby, ale jenom v počtu zhruba 200 nákladních automobilů ročně.

Vznikla celá řada zajímavých vozidel

Pokud je automobilka Avia známá pro určité některé vozy, jistě se jedná o automobil označovaný jako model Avia 31, popřípadě vylepšený model s označením Turbo. V minulosti se jednalo o poměrně zajímavé nákladní automobily, které někdy lze potkat na našich silnicích ještě v dnešní době. Mezi novější model potom můžeme zařadit třeba vůz s označením Avia D 90, který také patřil mezi poměrně zajímavé možnosti. Hitem byly ale i některé historické modely, které našly celkem všestranné a bohaté využití v různorodých oblastech přepravy jak většího, tak i přepravy menšího nákladu.

Mezi pravděpodobně nejoblíbenější modely značky Avia patří A11 Trend, A20, A21, A31, A65, A70, A75, A80, D60, D65, D75, D80, D85, D90, D100, D110, D120 a D Initia.