Dacia

Dacia

Klikněte na obrázek

Historie této automobilky není zase až tak výrazná, jelikož se začala psát poměrně pozdě, a to v roce 1966. Došlo k tomu v rumunském městě Colibasy. Automobilka nevznikla jenom tak sama od sebe, jelikož velkou roli zde hrála také automobilka Renault, která zde podepsala licenční smlouvu na možnost výroby automobilů právě pod značkou Dacia. A to se stalo, a hned o dva roky později. Psal se rok 1968, kdy došlo k tomu, že byla zahájena výroba prvního modelu, který byl označován jako Dacia 1100. Je pochopitelné, že jako předloha jí byl automobil Renault, konkrétně ten s označením 8. Podobnost ale byla jasná i u řady dalších automobilů.

Jednoduchost a nízká cena

Právě role samotného Renaultu mohla být možností, proč byla automobilka Dacia považována za takovou, která vyrábí sice jednodušší a strohé vozy, které však měly jednu hlavní výhodu. Nízkou cenu. Kdo chtěl větší kvalitu, vzal si Renault. Kdo hledal obyčejné auto, ten pochopitelně zvolil značku Dacia. A jak se ukázalo, toto rozdělení nejenom velmi dobře fungovalo, ale funguje dodnes. Když se podíváte do ceníku této automobilky, sice vás neohromí svou výbavou, ale pokud něčím zaručeně zaujme, tak je to cena.

Od roku 1999 velký vzestup

Právě tento rok byl pro automobilku zlomový, jelikož vlivem privatizace zde Renault získal nadpoloviční většinu a stal se tak vlastníkem. To umožnilo navázat mnohem těsnější spolupráci, stejně jako to automobilce otevřelo dveře na další trhy. Díky tomu, že využívala know-how od Renaultu a sama stále směřovala k levnějším cenám, se stala poměrně oblíbenou. Dokonce se objevila i řada vozů, které lze dnes hodnotit jako velmi dobré modely. Příkladem je známá Dacia Logan, která je považována za poměrně všestranné auto, které si oblíbili jak početnější rodiny, tak ho obdivuje také řada řemeslníků, kteří ho používají. Nejoblíbenější modely Dacia kromě výše zmíněného modelu Logan patří Duster, Logan MCV, Dokker, Dokker Van, Sander, Lodgy. V řadě Stepway se můžete těšit na Sandero Stepway, Logan MCV Stepway, Lodgy Stepway a také Dokker Stepway.