Daewoo

Daewoo

Klikněte na obrázek

Automobilka Daewoo, neboli pod oficiálním názvem automobilka Daewoo Motors je divizí korejského konglomerátu. Ten je znám pod označením Daewoo Group a spadá pod něho řada automobilek. Když bychom se podívali do historie, tak jde v porovnání s Evropskými automobilkami o společnost poměrně mladou, jelikož byla založena v roce 1967. Jejím zakladatelem byl Kim Woo-jung. Ten poměrně brzy, a to v roce 1972 podepsal, že automobilka bude patřit do jednoho z velmi známých koncernů, kterým je General Motors.

Rozvoj především v devadesátých letech

První roky automobilky Daewoo nebyly nijak výjimečné, a to pokud jde o výrobu vozů a jejich prodeje. Poměrně výrazný zlom nastal hlavně v devadesátých letech, kdy značka začala expandovat do celého světa. A to s cílem zaujmout hlavně zájemce, kteří hledali jednoduché a také levné auto. O Daewoo se říkalo, že se v podstatě jedná o levnější varianty automobilek z General Motors. Pro osoby, které si nemohli kvalitnější vůz dovolit, se právě tento stal poměrně zajímavou a také velmi dobrou alternativou, na kterou měli.

Vozy se postupně zlepšují

I když punc levnějších a jednodušších vozů jim stále nikdo neodpáře, musíme říci, že dnes už takovou pověst automobilka Daewoo nemá. Je to dáno hlavně tím, že v roce 2002 vznikla společnost GM Daewoo, která už začala vyrábět přímo své vlastní automobily. Díky tomu začaly vznikat zajímavé vozy, kam můžeme zařadit třeba model označený jako Daewoo LeMans, který je u nás známý jako Daewoo Racer, který je poměrně zajímavou kopií, která vychází z modelu Opel Kadett. Automobilka však jde kupředu i s ohledem na celkem povedený design, za kterým strojí mnoho zvučných jmen. Pro představu se jedná o jména, jako je Pininfarina. Stejně tak se automobilka pyšní i designem vozů od Giugiara. A to v případě modelů, kterými je poměrně známý Kalos, nebo také model Lacetti.

Pravděpodobně všechny modely vozů Daewoo, které se dostali do České republiky jsou Evanda, Kalos, Lanos, Leganza, Matiz (nejoblíbenější), Nubira, Tacuma, Tico, Espero, Chairman, Nexia a výše zmíněný Racer.