Lamborghini

Znak Lamborghini

Klikněte na obrázek

Lamborghini je italská společnost zabývající se především výrobou sportovních aut zvaných supersporty. Sídlo společnosti se nachází v italském městě Bologna. Společnost založil v roce 1962 Ferruccio Lamborghini, který zemřel v roce 1993. Ferruccio Lamborghini se původně zaměřoval na výrobu traktorů a v roce 1948 založil společnost Lamborghini Trattori.

Ferruccio Lamborghini byl velmi úspěšný podnikatel a jako milovník aut se zaměřoval především na vozy Masarati a Ferrari. U těchto vozů byl zklamán jejich nedokonalostí a poruchovostí. Podnět k výrobě vlastních supersportů dostal díky (kvůli) sporu s Enzem Ferrari, který nechtěl opravit spojku na jeho Ferrarri 250GT. Velmi zručný Ferruccio si spojku svého Ferrari rozmontoval sám a zjistil, že ji dodává stejný výrobce, jako u jeho traktorů. To byl impuls k vývoji vlastních sportovních aut.

První sportovní vůz vyrobený automobilkou Lamborghini byl 350-ti koňový dvanáctiválec zvaných 350GTV. Ten byl představen na autosalonu v Turíně. Během prvního roku výroby se tohoto modelu prodalo asi 130 kusů. Dalším modelem byl 400GT, jehož se prodalo asi 111 kusů. Zlomovým okamžikem pro společnost Lamborghini byl rok 1971, kdy na svět přišel model Countach. Jednalo se o první supersport se dveřmi, které se otevírají vzhůru.

Další roky byly pro společnost Lamborghini ztrátové. Nejdříve musel prodat svůj podíl ve výrobě traktorů společnosti Fiat a v roce 1978 vyhlásil úpadek. V roce 1980 přebrala Lamborghini švýcarská společnost Patricka Mimrana, která ji v roce 1987 prodal Chrysleru. Chrysler přišel s luxusním nástupcem modelu Countach zvaným Diablo. Díky tomuto modelu se společnost vrátila mezi špičku ve výrobě supersportovních vozů. Společnost Chrysler prodala značku Lamborghini indonéské společnosti Megatech, která ji v roce 1998 prodala současnému vlastníku, kterým je Audi. Mezi nejnovější současné modely patří Avendador s mnoha modelovými inovacemi a také například Huracán.