Nissan

Automobilka Nissan

Klikněte na obrázek

Japonských automobilek je aktuálně celá řada a patří mezi ně také poměrně známý Nissan. Jeho historie sahá do roku 1914, a to v souvislosti s tím, že v té době se ještě jednalo o automobilku, která měla název Datsun. Později, konkrétně potom v roce 1928 změnila název, a to právě na současný Nissan. Tato změna byla spojena s převzetím původní automobilky, a to společností Nippin Sangyo. A právě současný používaný název automobilky je složený z počátečních písmen mateřské firmy.

Větší úspěch až od roku 1967

Jak samotný Datsun, tak i starší Nissan nepatřily mezi automobilky, které bychom mohli spojovat s jakýmkoliv větším úspěchem. Tedy pokud jde o jejich první desítky let. První zlom přišel konkrétně v roce 1967. Od té doby jsou vozy Nissan poměrně známé a staly se také oblíbené. Hlavním důvodem byl fakt, že se značce povedlo vytvořit zajímavý čtyřválcový motor označovaný jako Serie A. Ten byl vybavený rozvodem OHC a byl použitý v modelu s označením 510. Právě pro tento typ motorizace, která byla v daném ohledu poměrně unikátní si automobilka zajistila nejenom úspěch mezi zákazníky, ale rozhodně to znamenalo i velký obdiv v rámci celkové konkurence. Právě daný vůz se tak stal jedním z nejzajímavějších sedanů své doby. Jak v samotném Japonsku, tak i po celém světě.

Nejenom obyčejné vozy

Dnes můžeme automobilku Nissan považovat za celosvětového producenta v segmentu klasických automobilů hlavně pro rodinné účely. Nedrží se však nutně jenom tohoto směru, jelikož vytváří i různé zajímavější modely, především s ohledem na vysoké výkony, díky čemuž si japonského výrobce oblíbí i milovníci rychlé jízdy. Nutno říci, že tomu předcházel také celkem zajímavý historický počin. Když bychom se podívali na to, s čím byl spojený, tak šlo o model 240Z. jedinečný byl v tom, že se pod jeho kapotou nacházel unikátní a výkonný šestiválec. Tento model se stal zajímavou předlohou i pro současné oblíbené vozy s písmenem Z.

Mezi nejoblíbenější modely Nissan patří GTR, Juke, Micra, Navara, Qashqai, 350Z, 370Z a mnohé další.