Opel

Automobilka Opel - Vauxhall

Klikněte na obrázek

Německá automobilka, kterou lze například v Anglii znát také pod názvem Vauxhall. Když se podíváme do její historie, je třeba začít tím, že továrna byla původně založena k výrobě šicích strojů a také jízdních kol. Značku založil Adam Opel, který se rozhodl nejprve jít tímto směrem, ale později došlo k zajímavé změně. A ta se udála už v roce 1899, kdy došlo k tomu, že Opel získal svou první továrnu. Rázem bylo jasno, jaký bude hlavní směr, kterým se bude automobilka ubírat. Jenom 3 roky stačily k tomu, aby byl představený první automobil, který byl pojmenovaný celkem unikátně, a to jako model Opel 10/12 PS.

Snaha o co možná nejširší záběr

Zatímco mnoho jiných automobilek se rozhodlo pro jeden konkrétní směr, kterého se drželi, tak automobilka Opel se snažila mít co možná nejširší záběr. V první řadě se snažila vyrábět pro širokou veřejnost, tedy dostupná lidová vozidla, které by si mohl dovolit v podstatě každý. Jedním ze známých modelů byl Opel 4/6 PS, který byl představený v roce 1909. Unikátem vozu bylo to, že si ho oblíbili hlavně lékaři, a tak dostal přezdívku Doktorwagen. Dále nesmíme zapomínat ani na to, že se Opel kromě osobních vozů soustředil také na nabídku nákladních automobilů a také na výrobu motocyklů. Od tohoto směru ale bylo později ustoupeno.

Stále dominují rodinné vozy

Dá se říci, že značka Opel od své historie nijak výrazně neměnila svůj trend a tak se i v současné době jedná o automobilku, která chce zaujmout masy a nabídnou jednodušší a levnější vozy jednotlivcům, i rodinám. I když se jí ve dvacátých letech dotkla krize, dokázala ji zvládnout. A to pravděpodobně i díky spojení s velkým koncernem General Motors. Ten měl mimo jiná i vliv na to, že se automobilka začala ubírat i lehce novým směrem, který byl spojený s výrobou úsporných motorů, které jsou montovány i do současných automobilů.

Nejoblíbenější ojeté, nové i předváděcí modely jsou Opel Astra, Meriva, Mokka, Zafira, Corsa, Insignia, Adam, GTC a Crossland.