Scania

Scania

Klikněte na obrázek

Severské země mají ve výrobě poměrně zajímavou a dlouhou tradici. Ta je spojena i se společností Scania, kterou dnes většina lidí zná jako výrobce automobilů. Mimo to se ale zabývá také výrobou autobusů, stejně jako vyrábí také lodní a průmyslové motory. Oficiální název společnosti je Scania AB a vznikla ve Švédsku (což ukazuje logo – znak Scania), konkrétně roku 1911. Zatímco na svém samotném počátku se jednalo o samostatnou firmu, dnes je součástí známého a velkého koncernu, kterým je Volkswagen Group.

Historie jako na houpačce

Dnes můžeme společnost Scania označit jako firmu, která má ve výrobě automobilů celkem dobrou a silnou pozici. To pochopitelně znamená, že jsou nákladní automobily a také městské a dálkové autobusy poměrně známé a využívané. Ne vždy tomu ale tak bylo, jelikož okolo roku 1921 ji kvůli deflaci hrozilo to, že zbankrotuje. To se sice oficiálně stalo, ale společnost byla opět znovu založena. Zapomínat nesmíme ani na to, že se Scania sloučila také s automobilkou Saab, která dnes již neexistuje. V minulosti se ale jednalo o celkem dobrého a silného partnera, se kterým byly od roku 1969 realizovány společné projekty. Největší zlom potom přišel jistě v roce 2000, kdy došlo ke vstupu pod skupinu Volkswagen.

Mnoho zajímavých unikátů

Když se podíváme na portfolio vozů značky Scania, je třeba říci, že jejich rozmanitost je poměrně velká, díky čemuž najdou uplatnění hned v celé řadě oblastí. Když jde o unikátní vyrobené vozy, rozhodně nesmíme opomíjet automobil, který patřil dlouhou dobu k nejsilnějším na světě. Dnes už má dané prvenství automobilka Volvo. Také nezapomínejme na to, že rozsah firmy Scania je skutečně velký, což znamená, že dnes prodává své nákladní automobily, městské a dálkové autobusy po celém světě. S tím souvisí i počet zaměstnanců firmy, který je skutečně velký. Dnes je jejich celosvětový počet více než 28 000, což o celkové unikátnosti vypovídá více než dobře.

Scania má velký rozsah modelů. Koupíte zde řady L, P, G, R, S-series a další. Nejoblíbenější Scania je pravděpodobně řady P s označením P280. U řidičů vozů Scania je velmi oblíbené oblečením s jejím motivem. Nejprodávanější v e-shopech jsou trička a mikiny.

Vozy Scania lze zakoupit respektive servisovat ve městech Brno, Ústí nad Labem, Jihlava, Paskov, Chrášťany, Olomouc, Praha a další. Náhradní díly na tyto vozidla jsou dobře dostupné.